Kurzemes un Vidzemes pilsētās 19.gs. beigās strauji attīstījās lielrūpniecība un ostās pieauga preču apgrozījums. Rīga kļuva par visas Baltijas lielāko rūpniecības pilsētu.
Paplašinoties pilsētām un arvien vairāk lauciniekiem pārceļoties uz tām dzīvot, pieauga arī postošu ugunsgrēku skaits. Pirmā, skaitliski nelielā pilsētas ugunsdzēsēju komanda 1845.gadā tika izveidota Dinaburgā (Daugavpilī). Rīgā darbojās četras policijas ugunsdzēsēju komandas. Tomēr tās bija bezspēcīgas cīņā ar 1864.gada vasaras lielajiem ugunsgrēkiem Maskavas priekšpilsētā (tagadējā Latgales teritorija). Tām bija nepietiekams tehniskais nodrošinājums un profesionālā sagatavotība.
Rīgas tirgotāji, rūpnieki un sabiedriskie darbinieki saprata, ka neefektīvās ugunsgrēku dzēšanas sistēmas vietā Rīgā ir jāveido organizētas, apmācītas un profesionālas ugunsdzēsēju komandas. 1865.gadā tika izveidota Rīgas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība, kas uzsāka aktīvu darbību.
Pēc tam brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības sāka veidoties arī Jelgavā, Piltenē, Cēsīs, Valmierā, Limbažos, Jēkabpilī, Tukumā, Liepājā un citās pilsētās. Pirms 1.pasaules kara Latvijā jau darbojās vairāk kā 90 brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības.
Cīņā ar uguni bija sācies jauns posms.