Jaunumi

No 21. līdz 26.oktobrim visā Latvijas teritorijā norisināsies kompleksās valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības “STORMEX 2016”, kurās tiks izspēlēti dažādi apdraudējumi un pārbaudīta valsts un pašvaldību institūciju, operatīvo dienestu un citu iesaistīto organizāciju gatavība, savstarpējā sadarbība un reaģēšanas spējas katastrofu gadījumos.

Civilās aizsardzības mācību scenārija pamatā ir situācija, kuras ietvaros pāri Latvijai virzās postošs orkāns, kura vēja spēks brāzmās sasniedz 45-48 m/s, kā rezultātā visā valstī nodarīti infrastruktūras bojājumi, novērots elektroenerģijas padeves pārtraukums, traucēta pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem (piemēram, ūdensapgāde, siltumapgāde). Mācību scenārijs paredz, ka dabas stihijas laikā Jaunjelgavas novada mežos apmaldīsies cilvēki, Rīgas jūras līča teritorijā pazudīs zvejas kuģis, Rīgā sagrūs ēkā, bet Daugavpilī notiks bīstamas ķīmiskas vielas noplūdes. Mācību laikā operatīvie dienesti arī pārbaudīs iespējamo rīcības scenāriju saistībā ar ārkārtas numuru 112 un 113 pakalpojumu īslaicīgu pārtraukumu. Līdztekus mācību laikā tiks sasauktas vairākas pašvaldību civilās aizsardzības komisijas, Valsts enerģētiskās krīzes centrs un Krīzes vadības padome. Kopumā mācību laikā tiks imitētas 15 dažādas praktiskās un teorētiskās apdraudējuma epizodes, kurās iesaistītas vairāk kā 50 valsts iestādes, pašvaldības vai citas institūcijas.

Mācību “STORMEX 2016” mērķis ir pārbaudīt katastrofu pārvaldīšanā iesaistīto institūciju un organizāciju rīcību un savstarpējo sadarbību valsts mēroga katastrofas gadījumā – prasmes izvērtēt situāciju un pieņemt lēmumus. Iesaistīto institūciju gatavība tiks pārbaudīta atbilstoši Valsts civilās aizsardzības plānā noteiktajiem pasākumiem.

Turpinot mācībās izspēlēto scenāriju par postoša orkāna radītajām sekām, no 27. līdz 30.oktobrim Rīgas reģiona, Jūrmalas un Ogres pašvaldību teritorijās norisināsies starptautiskās civilās aizsardzības moduļu mācības “LatMODEX 2016”, kuru ietvaros orkāna radīto plūdu likvidēšanai tiks lūgta starptautiskā palīdzība. Mācību laikā starptautiskās civilās aizsardzības komandas un eksperti īstenos plūdu apdraudējuma situācijām pietuvinātus uzdevumus – veiks iespējamo plūdu skarto vietu novērtējumus, īstenos praktiskus ūdens pārsūknēšanas darbus, meklēšanas un glābšanas pasākumus, kā arī tiksies ar plūdu skarto pašvaldību, valsts institūciju un komersantu atbildīgajiem pārstāvjiem.

VUGD aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja operatīvā transporta pārvietošanās radīs apgrūtinājumus un ja kādā no mācību epizožu norises vietām būs nepieciešams īslaicīgi ierobežot satiksmi.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2008.gada 22.septembra noteikumu Nr.772 “Noteikumi par civilās aizsardzības mācību veidiem un organizēšanas kārtību” 6.punktu, šāda veida valsts mēroga mācības tiek rīkotas vismaz reizi četros gados. 

Sagatavoja: Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa