Kā ikvienā valstī, arī Latvijā elektrotīkls nevar būt pilnībā pasargāts no nelabvēlīgu laikapstākļu, piemēram, vētras, plūdu, kā arī nejaušu notikumu vai trešo pušu izraisītiem bojājumiem, kas var traucēt vai pilnībā pārtraukt elektrības padevi tās lietotājiem. Ir nepieciešams rēķināties, ka atsevišķu un plašu katastrofu radīto seku rezultātā elektrības piegādes traucējumi var būt arī ilgstoši, būtiski ietekmējot iespējas pagatavot ēdienu, apsildīt mājokli, uzsildīt ūdeni, sazināties, iegūt informāciju, darbināt elektoierīces u.tml.
Sagatavošanās elektrības padeves traucējumiem
Izvērtē, kas elektrības padeves traucējumu laikā Jūsu mājsaimniecībā nebūs pieejams! Padomājiet par iespējamām alternatīvām.
- Iegādājieties lukturīti vai apgaismes lampu, kas darbojas ar baterijām.
- Nodrošiniet pietiekamus atbilstoša izmēra bateriju krājumus.
- Pārliecinieties, ka automātiskās durvis un vārtus ir iespējams atvērt manuāli.
Apsveriet iespēju iegādāties
- Nepārtrauktās barošanas iekārtas (UPS) elektroierīču darbināšanai.
- Ģeneratoru elektrības ražošanai.
Ko darīt, ja ēkā nav elektrības?
- Ja ēkā pēkšņi pazūd elektrība, noskaidrojiet, vai elektrības nav tikai Jūsu mājoklī, visā ēkā vai arī tuvumā esošajās kaimiņu ēkās. Krēslas stundās un tumsā, paskatoties pa logu, var redzēt, vai blakus esošo ēku logi ir apgaismoti.
- Ja esat konstatējis, ka elektrības nav visā dzīvojamā mājā vai plašākā apkārtnē, zvaniet uz akciju sabiedrības "Sadales tīkls" bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 80 200 404.
- Izslēdziet vai atvienojiet ierīces, kas patērē elektroenerģiju, lai tās droši darbinātu tad, kad elektroenerģijas piegāde tiks atjaunota.
- Lietojiet mobilo tālruni tikai ārkārtas gadījumos un zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 1 1 2 tikai situācijās, kad ir apdraudēta dzīvība vai veselība. Ilgstošas elektrības piegādes traucējumu gadījumā mobilais tālrunis Jums būs nepieciešams, lai sazinātos un saņemtu palīdzību.
- Lai pasargātu savas elektroietaises no īslaicīgu spriegumu pārtraukumu radītas ietekmes, var nodrošināties ar bezpārtraukuma barošanas avotiem - UPS - kas paredzēti dažādu elektroierīču, piemēram, datortehnikas, apkures iekārtu, ražošanas iekārtu, signalizācijas, darbības nodrošināšanai elektroenerģijas piegādes pārtraukumu laikā. Medicīnas iestādes, lieli ražošanas uzņēmumi papildu drošībai izmantot ģeneratorus.
Atcerieties!
Redzot zemā guļošu elektrolīnijas vadu vai uz līnijas uzkritušo koku, nekādā gadījumā netuvojieties tam un neļaujiet tuvoties arī citiem!
Ko darīt, ja elektrības nav ilgstoši?
- Lai taupītu akumulatorus, baterijas, sveces un citus enerģijas avotus, tos lietojiet tikai nepieciešamības gadījumā.
- Vispirms izmantojiet svaigos produktus un tos, kas glabājas ledusskapī. Centieties lieki nevērt vaļā saldētavu un ledusskapi, lai ēdiens neatkustu. Gada aukstajos mēnešos ātri bojājošos produktus uzglabājiet ārā, tos labi nosedzot vai saliekot slēgtos traukos.
- Esiet uzmanīgs, dedzinot sveces un citus gaismas avotus ar atklātu liesmu.
Kā rīkoties pēc elektrības padeves atjaunošanas?
- Izejiet cauri mājoklim un pārliecinies, ka plīts un citas elektroierīces, kuras neplānojat lietot, kā arī apgaismojums ir izslēgts.
- Neizmantojiet visas elektroierīces vienlaicīgi, lai nepārslogotu tīklu.
- Pārskatiet ledusskapja un saldētavas krājumus, vai tie nav sākuši bojāties.