"Pārrobežu rīcības spēju attīstīšana, veicot kopīgas katastrofu seku likvidēšanas aktivitātes skarbos vides apstākļos" (JATE, EU43746)Print

2013.gada 1.jūlijā Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gadam ietvaros Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sadarbībā ar partneriem no Igaunijas uzsāka projekta „Pārrobežu rīcības spēju attīstīšana, veicot kopīgas katastrofu seku likvidēšanas aktivitātes skarbos vides apstākļos” (JATE, EU43746) īstenošanu.

Projekta mērķis ir uzlabot glābšanas dienestu personāla zināšanas un rīcības spējas pierobežas reģionā, lai stātos pretī tādām vides un cilvēka izraisītām katastrofām kā lieli kūlas un zemsedzes ugunsgrēki, kuros ir skarbi vides apstākļi un kur pastāv grūtības ar ūdens nodrošināšanu avārijas seku likvidēšanas laikā.

Lai sasniegtu mērķi, izvirzīti sekojoši apakšmērķi:

1. nodrošināt Valkas ugunsdzēsības daļu ar mūsdienu prasībām un apstākļiem atbilstošu ugunsdzēsības depo;

2. celt glābšanas dienestu personāla zināšanas un rīcības spējas ar mērķi veicināt kopīgu sadarbību pierobežas reģionā, organizējot kopējās praktiskās mācības.

Vadošais partneris: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests

Projekta partneris: Igaunijas Glābšanas pārvalde

Projekta kopējais finansējums: 3 047 560,59 EUR (VUGD daļa 2 927 891,15EUR, Valsts līdzfinansējums 1 029 739,32EUR)

Projekta realizācijas laiks: 2013.gada 1.jūlijs - 2015.gada 30.jūnijs

Preses relīzes:

Apgūs ūdens sūknēšanas tehniku Igaunijas-Latvijas pierobežā

Valkā notiks pārrobežu praktiskās ugunsdzēsības mācības

Latvijas-Igaunijas pārrobežu sadarbības mācības

Atklāta jaunuzceltā Valkas depo ēka

____________________________________________________________________

10.jūnijā tika atklāta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes  Valkas daļas jaunuzceltā depo ēka Vienības gatvē 11, Valkā.
 
 
 
Svinīgajā atklāšanas pasākumā iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis pauda patiesu gandarījumu un prieku par to, ka Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības projekts ir īstenots un Vidzemes reģions var lepoties jau ar divām modernām ugunsdzēsības depo kompleksa jaunbūvēm. VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons savā atklāšanas uzrunā norādīja, ka jaunceltne iedvesmo nākotnei. Savukārt VUGD VRB Valkas daļas komandieris Salvis Stepiņš pateicās visiem, kuri bija iesaistīti ēkas celšanā un uzsvēra: “2015.gads līdz šim ir bijis ļoti nozīmīgs – VUGD svin ugunsdzēsības Latvijā 150 gadadienu, Latvijā ir ievēlēts jauns Valsts prezidents un Valkas iedzīvotājiem ir jauna ugunsdzēsības depo ēka”.
 
 
Uz svinīgo jaunuzceltā depo atklāšanas pasākumu bija sanākuši arī daudzi vietējie Valkas pilsētas iedzīvotāji, kuri ne tikai bija klāt svinīgajā depo atklāšanās, bet arī pirmajā Valkas daļas izbraukumā no jaunās ēkas un arī piedalījās ekskursijā izstaigājot jauno Valkas daļas mājvietu.
 
 
Jaunā VUGD VRB Valkas daļas depo ēkā ir dežūrmaiņas, administrācijas un apmācību telpas, plašs garāžas bloks ar novietni astoņiem ugunsdzēsības automobiļiem, speciālo automobiļu apkopes zonu un mazgātuvi, kā arī mācību tornis. Depo ēkas projektu izstrādāja arhitektu birojs “Komunālprojekts”, bet celtniecības darbus veica SIA “Bazalts”. Jaunuzceltā Valkas daļas depo ēkas būvniecības izmaksas bija 2 895 327,70 eiro un tās kopējā platība ir 2019,77m2.

____________________________________________________________________

Šā gada 9.jūnijā Valmierā notika Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Pārrobežas rīcības spēju attīstīšana, veicot kopīgas katastrofu seku likvidēšanas aktivitātes skarbos vides apstākļos” (JATE, EU 43746) noslēguma konference.
 
Klātesošie konferences dalībnieki no Latvijas un Igaunijas tika iepazīstināti ar sasniegumiem un ieguvumiem projekta laikā.

 

 
 

____________________________________________________________________

Šā gada 27. un 28.maijā, Latvijas un Igaunijas pierobežā notika praktiskās mācības, kuru mērķis bija stiprināt pārrobežu sadarbību tieši mežu un sausās zāles ugunsgrēku dzēšanā.

Mācību laikā tika izspēlēts scenārijs, kurā Valkas un Valgas novadu pierobežas teritoriju mežā, kādā grūti sasniedzamā vietā, bija izcēlies ugunsgrēks. Mācību norises vietā darbībā varēja pārbaudīt speciālo aprīkojumu šādu ugunsgrēku dzēšanai, kā arī pilnveidot Latvijas un Igaunijas glābšanas dienestu savstarpējo sadarbību reaģējot uz notikumiem un kopīgi vadot glābšanas darbus.  

Šīs mācības tika organizētas projekta „Pārrobežas rīcības spēju attīstīšana, veicot kopīgas katastrofu seku likvidēšanas aktivitātes skarbos vides apstākļos” (JATE, EU43746) ietvaros. 

____________________________________________________________________
Šā gada 28.aprīlī Valgā Igaunijā projekta „Pārrobežas rīcības spēju attīstīšana, veicot kopīgas katastrofu seku likvidēšanas aktivitātes skarbos vides apstākļos” (JATE, EU43746)  ietvaros notika teorētiskās apmācības Latvijas un Igaunijas ugunsdzēsējiem glābējiem.
 
Šo apmācību mērķis bija sniegt teorētisko ieskatu glābšanas aprīkojuma darbībā un tā tehnisko iespēju izmantošanā. Apmācību noslēgumā ugunsdzēsēji glābēji iegūtās teorētiskās zināšanas pielietoja praktiski un mēģināja strādāt ar aprīkojumu, kas paredzēts meža un sausās zāles ugunsgrēku dzēšanai.
 
Paralēli teorētiskajām apmācībām notika arī projekta darba grupas sanāksme, kurā kopīgi izskatīja projekta īstenošanas gaita un diskutēja par gaidāmajām projekta aktivitātēm. 

____________________________________________________________________

2015.gada 14.aprīlī Valkā notika Latvijas un Igaunijas glābšanas dienestu pārrobežu praktiskās mācības dzīvojamo ēku ugunsgrēku dzēšanā un cilvēku glābšanā.
 
Mācību laikā tika imitēts, ka neapdzīvoto māju mikrorajonā ir izcēlies kūlas ugunsgrēks un stiprā vēja ietekmē tas strauji virzījās uz pamestajām dzīvojamām mājām. Saskaņā ar mācību scenāriju, kūlas ugunsgrēka rezultātā pie mājām aizdegās arī sadzīves atkritumi un bija novērojams liels piedūmojums. Papildus tika saņemta informācija, ka ēkā, iespējams, atrodās trīs cilvēki.
 
Ņemot vērā to, ka vēja rezultātā ugunsgrēks strauji attīstījās, bija liels piedūmojums un nebija precīzas informācijas par cilvēku atrašanās vietu, uz notikuma vietu devās Latvijas un Igaunijas glābšanas dienesti. Lai labāk koordinētu imitētā ugunsgrēka dzēšanas un cilvēku glābšanas darbus, notikuma vietā tika izveidots štābs.
 
Lai mācību laikā imitētu kūlas ugunsgrēku un piedūmojumu, tika izmantoti gan dūmu imitācijas ģeneratori, gan norobežojoša lenta, ar kuras palīdzību tika atzīmētas ugunsgrēka degšanas intensīvākās vietas.
 
 
Kopējām praktiskajām mācībām sekoja līdzi novērotāji no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Igaunijas Republikas Glābšanas pārvaldes. No Latvijas šajās mācībās piedalījās VUGD Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas un Valkas daļas Strenču posteņa ugunsdzēsēji glābēji, savukārt no Igaunijas piedalīsies Glābšanas pārvaldes ugunsdzēsēji glābēji.

____________________________________________________________________

2014.gada 28.novembrī Valgā norisinājās ūdens sūknēšanas apmācības kurss Igaunijas un Latvijas pierobežā dislocētajiem ugunsdzēsējiem glābējiem.

Apmācību kursā piedalījās 15 ugunsdzēsēji glābēji no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un 15 ugunsdzēsēji glābēji no Igaunijas glābšanas pārvaldes, kuriem tika sniegtas prezentācijas par augstas veiktspējas sūknēšanas teoriju, tehniku un aprīkojumu, kas pieejams Igaunijā un Latvijā. Dalībnieki arī praktiski tika iepazīstināti ar Igaunijas glābšanas pārvaldes projektā JATE ietvaros iegādāto sūkņu sistēmu un tās iespējām.

Paralēli ugunsdzēsēju glābēju apmācības kursam Valgā norisinājās projekta JATE darba grupas sanāksme. Sanāksmes mērķis - pārrunāt projekta aktivitāšu virzību, kā arī vienoties par VUGD un Igaunijas glābšanas pārvaldes kopējiem mērķiem Igaunijas – Latvijas Programmā 2014 – 2020. Sanāksmē piedalījās arī Igaunijas – Latvijas Programmas pārstāvis un prezentēja Igaunijas – Latvijas Programmas 2014 - 2020 mērķus un prioritātes.

____________________________________________________________________

2014.gada 10.oktobrī plkst. 11.00 Valkas pagasta Pedelē norisinājās pārrobežu sadarbības mācības meža ugunsgrēku dzēšanā.

Mācību laikā tika imitēta ugunsgrēka dzēšana pierobežas mežā Latvijas pusē sadarbībā ar Igaunijas glābšanas dienestu, pārbaudot iegūtās iemaņas un starpvalstu sadarbību meža ugunsgrēku dzēšanā un ugunsdzēsības darbu vadīšanā.

Pēc mācību scenārija tika paredzēts, ka mežistrādes laikā, neuzmanīgi dedzinot zarus, izcēlies ugunsgrēks, kas stipra vēja ietekmē strauji izplatās. Tika saņemts zvans no kāda sēņotāja, ka viņš nevar atrast ceļu uz mašīnu, jo visapkārt ir dūmi. Ņemot vērā, ka ugunsgrēks strauji izplatās un ir izcēlies pierobežā, notikuma vietā ierodas Igaunijas un Latvijas glābšanas dienesti, kā arī pārstāvji no VAS ”Latvijas Valsts Meži” un Valsts meža dienesta.

Mācībās kopumā piedalījās ap 40 cilvēki un iesaistīta tehnika – divas VUGD autocisternas un viena Igaunijas Glābšanas pārvaldes autocisterna un konteinervedējs.

 

____________________________________________________________________

2014.gada 7.maijā Valgā norisinājās teorijas apmācības kurss Igaunijas un Latvijas pierobežā dislocētajiem daļu un posteņu komandieriem. Apmācību kursā piedalījās 10 Igaunijas glābšanas pārvaldes posteņu un daļu komandieri un 10 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta daļu un posteņu komandieri. Apmācībās komandieri tika izglītoti par ūdens sūknēšanas stratēģiju un taktiku, sūknēšanas tehniku, aprīkojumu un tā izmatošanas iespējām Igaunijas un Latvijas teritorijā, iepazīstināti ar metodēm, izmantojot sūkņus dažāda veida negadījumu seku likvidēšanas situācijās, kā arī veidota kopēja sapratne par vadības principiem ūdens sūknēšanas operācijās Igaunijas – Latvijas pierobežā.

____________________________________________________________________

2014.gada 27. martā, plkst. 14.00, Valkā, Vienības gatvē 11, svinīgā pasākumā ielika pamatakmeni Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes Valkas daļas depo jaunbūvei. Svinīgais pasākums norisinājās projekta konferences ietvaros.

Svinīgajā pasākumā piedalījās VUGD priekšnieks pulkvežleitnants Oskars Āboliņš, VUGD priekšnieka vietnieks pulkvedis Intars Zitāns, Valkas domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, pārstāvji no Igaunijas Glābšanas pārvaldes, kā arī no Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas sekretariāta.

Ir paredzēts izbūvēt auto garāžas ar novietni deviņām ugunsdzēsēju automašīnām un administrācijas korpusu, kā arī mācību torni. Depo ēkas kopējā platība - 2019,77 m2. Celtniecības darbus veiks SIA „BAZALTS”. Valkas ugunsdzēsēju depo būvdarbus plānots pabeigt 2015. gada martā.

depo jaunās ēkas vizualizācija

depo ēka celtniecības procesā: