Kā droši pārciest lielo aukstumu!Print

01.02.2012

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), pamatojoties uz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) brīdinājumu, informē, ka naktī uz 02.februāri Latvijas teritorijas lielākajā daļā gaisa temperatūra pazemināsies līdz - 25....- 30º, turklāt arī dienas laikā pieturēsies spēcīgs sals.

VUGD pieredze liecina, ka aukstajā laikā strauji pieaug reģistrēto ugunsgrēku skaits un lielākajai daļai no šiem ugunsgrēkiem iespējamais iemesls ir saistīts ar cilvēku vēlmi sasildīties – bojātu, nepareizu vai neuzmanīgu apkures ierīču lietošanu, kā arī neuzmanīgu rīcību ar atklātu uguni.

Lai sildīšanās šajā aukstajā laikā nebeigtos ar lielu nelaimi, VUGD aicina:

  • Neizmantot bojātas apkures un sildierīces un dūmvadus;
  • Nepārkurināt krāsnis;
  • Ejot gulēt vai ārā no mājas, pārliecināties, ka krāsnī liesmas ir pilnībā nodzisušas, kā arī visi sildītāji ir izslēgti un svecītes nodzēstas;
  • Neatstāt bez uzraudzības iekurtas apkures ierīces, ja to neatļauj tehniskās ekspluatācijas noteikumi;
  • Nepārslogot elektroinstalācijas, vienlaicīgi darbinot vienu vai vairākus sildītājus un citas elektroierīces;
  • Neatstāt uz apkures un sildierīcēs degtspējīgus priekšmetus, nežāvēt apģērbu, malku, apavus utt.
  • Neizmantot iekuršanai īpaši viegli uzliesmojošus šķidrumus, izņemot speciāli šim nolūkam paredzētos;
  • Nenovietot kurināmo un citus degtspējīgus materiālus kurtuves atveres priekšā tuvāk par 1,2 metriem;

Tā kā aukstajā laikā notiek vairāk ugunsgrēku ar traģiskām sekām, jo tie notiek vakarā un naktī un netiek laicīgi pamanīti, VUGD aicina iedzīvotājus savā mājoklī uzstādīt dūmu detektorus. Tie ir viegli uzstādāmi un ar skaņas signālu paziņos par sadūmojumu vai augstu temperatūru mājoklī. 

VUGD brīdina, ka, neskatoties uz lielo salu, ledus kārta uz Latvijas ūdenstilpnēm ir nevienmērīga, tāpēc atrasties uz ledus vēl arvien ir bīstami.

Vecākus, kuru skolnieki šajā laikā neapmeklē skolu un paliek mājās, VUGD aicina pārrunāt ar bērniem ugunsdrošības jautājumus. Bērniem ir stingri aizliegts pašiem kurināt krāsni, viņiem nepieejamā vietā ir jānovieto šķiltavas un sērkociņi. Vecāki nedrīkst atstāt ieslēgtas sildierīces un apkures iekārtas, ja bērniem līdzās nav neviena pieaugušā. Ja iespējams, vēlams ir sarunāt ar kaimiņiem, ka tie ik pēc laika aprauga bērnus, vai viņiem viss ir kārtībā, kā arī stingri jānorunā, kuros laikos bērns telefoniski informē vecākus, ko viņš dara. Bērniem ir arī jāizstāsta, ko darīt un kur vērsties pēc palīdzības, ja notikusi nelaime – kaimiņi, zvans vecākiem, zvans uz 112 utt.